Etykiety

czwartek, 27 lipca 2017

Jasność i kontrast w typach urody - jak je określić?

Określanie typu kolorystycznego danej osoby to naprawdę ciężka sztuka. Składa się na nią mnóstwo czynników i nieraz naprawdę subtelne niuanse decydują, że jesteśmy tym a nie innym typem kolorystycznym. Znam osobę, która korzystała z porad kilku kolorystów i u każdego dowiedziała się, że jest innym typem urody ;) Ja natomiast korzystając z porad jednej z takich osób dowiedziałam się, że jestem "wiosną". A wiem przecież, że nie jestem :) Nie mam za złe tej błędnej diagnozy i broń Boże nie kwestionuję niczyich kompetencji. Po prostu wiem jak ciężki jest to orzech do zgryzienia ta analiza kolorystyczna :) I rozumiem, że czasami zmiany jakie same czynimy w naszym wyglądzie (farbowanie włosów na miliony kolorów, henna, opalanie na słońcu i samoopalacze itp, itd) - to wszystko sprawia, że bardzo ciężko dotrzeć do naszej głęboko skrywanej "natury" i właściwie przyporządkować.Nie jest to jednak niemożliwe :) A odnalezienie swojego właściwego typu kolorystycznego sprawi, że rozkwitniemy wśród naszych idealnych barw.
Typy kolorystyczne dzielą się na ciepłe (wiosna i jesień) i chłodne (lato i zima) - o tym był ostatni post.
 Ale dzielą się one także pod względem jasności:
 na typy jasne (wiosna i lato) i ciemne (jesień i zima) 
oraz pod względem kontrastu
Na typy mocno kontrastowe (wiosna i zima) oraz mało kontrastowe (jesień i wiosna).
Wydaje się to skomplikowane ale tak naprawdę bardzo ułatwia sprawę - bo zazwyczaj którąś z tych cech mamy dominującą. Jeśli więc nie wiemy czy jesteśmy ciepłe czy chłodne, trudno nam określić czy jesteśmy jasne czy ciemne ale przy tym jesteśmy wyraźnie kontrastowe to pole nam się zawęża do 2 pór roku - wiosny i zimy. I łatwiej już nabrać właściwego kierunku. 
Jak więc określić czy jesteśmy jasne czy ciemne? Świat nie dzieli się (na szczęście) jedynie na blade blondynki i śniade brunetki i nie zawsze jest łatwo tak wprost stwierdzić kto jakim typem jest. 
Spójrzcie na Rachel Weisz na tym zdjęciu:
 
źródło zdjęcia

 
Pewnie od razu większość z nas zakwalifikuje ją jako typ ciemny. Ale Rachel jest wiosną (wyraźną/czystą), czyli jasnym typem urody :) Na czym polega jej "jasność"? Oprócz jasnej skóry ma również jasne wybarwienie ust oraz średnio-jasne oczy. Ale przede wszystkim dobrze wygląda w jasnych kolorach! O wiele lepiej niż w ciemnych, przytłaczających. Łatwiej to dostrzec na tym zdjęciu:
 
źródło zdjęcia
 
Także najlepszym sposobem na to, żeby określić czy jesteśmy jasnym czy ciemnym typem urody jest próba kolorystyczna. Naszykujcie 2 bluzki (najlepiej w dość neutralnym kolorze) tylko jedną w jasnym odcieniu a drugą w ciemnym i przymierzajcie na zmianę, róbcie sobie zdjęcia. 
Jeśli w jasnej bluzce wyglądacie blado, dziwnie lub bez wyrazu a ciemna podkreśla Wasze atuty - to jesteście ciemnym typem urody. Jeśli jednak w jasnej bluzce cera wygląda świeżo i promiennie a ciemna Was przytłacza i widać najpierw bluzkę a dopiero potem buzię - to jesteście jasnym typem urody. Bądźcie obiektywne :)
Kolejnym aspektem w analizie jest kontrast. Co przez to rozumiemy?
TYPY KONTRASTOWE (czyli wiosna i zima) to typy o naturalnie dość świeżej i intensywnej urodzie. Kontrast przejawia się często na wielu polach, np. w postaci ciemnych włosów i bardzo jasnej skóry, albo bardzo chłodnych włosów i bardzo ciepłych oczu. Może też być tak, że i włosy i skóra są jasne ale i tak widać, że włosy bardzo odznaczają się od skóry. Wiecie już o co mi chodzi? :) O to, że nie ma tu harmonii jako całości. Zawsze jest coś co "odstaje" od skóry, jest wyraźne, rzucające się w oczy. Dodatkowo typy kontrastowe mają tak "silną" urodę, że bez problemu znoszą najintensywniejsze barwy, bo ich twarz jest tak wyrazista, że nie przytłacza ich tak mocny kolor. Jeśli dobrze Ci w intensywnej fuksji albo w różu typowej "Barbie" to pewnie jesteś kontrastowa :) Przykład to również Rachel Weisz jako wyraźna wiosna :)
 
źródło zdjęcia
 
TYPY ZGASZONE/BEZ KONTRASTU (czyli jesień i zima) to zupełne przeciwieństwo. Tutaj nie ma żadnych kontrastów. Za to panuje idealna harmonia :) Włosy, brwi, rzęsy są w podobnym do siebie odcieniu. Ich kolor ładnie pasuje do koloru skóry i nie wybija się za bardzo. Wszystkie kolory - skóry, oczu, włosów jakby miękko przechodzą w siebie. Cały wizerunek jest jakby lekko zamglony, poszarzały, stłumiony. Typ szarej myszki też się tu zalicza :) Do takiego wizerunku pasują tak samo zgaszone kolory. Dobrze Ci w brudnym różu, khaki lub szaroniebieskim? Możliwe, że to właśnie Twój typ urody. Jeśli masz wątpliwości załóż bluzkę w odcieniu głębokiego kobaltu a potem zmień ją na szaroniebieską. Powinnaś mieć odpowiedź jak na dłoni - jeśli jesteś zgaszonym typem kobalt cię przytłoczy. 
Oto przykład - Jennifer Aniston - która jest zgaszonym latem :)
 
źródło zdjęcia
 
Dobierając do siebie ustalone parametry, czyli naszą ciepłotę, jasność i kontrast już mamy wiele danych do porządnej analizy. Jeśli jeszcze nie jesteście pewne to zapraszam do czytania kolejnych postów gdzie zajmę się charakterystyką kolejnych pór roku a następnie już konkretnych typów urody.
Buziaki
Martyna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze, inspiracje i pomysły :)